חצר ראשונים - עין שמר
חצר ראשונים - עין שמר

דף הבית>מי אנחנו>על המוזיאון

על המוזיאון

מוזיאון חצר ראשונים

מוזיאון חצר ראשונים מספר את סיפורו של הקיבוץ מימיו הראשונים בחצר דרך חיי החלוצים ועד לחיי התרבות, הרוח והמורשת העשירה של הקיבוץ. בשנות השבעים של המאה ה-20 התרוקנה חצר ראשונים ממרבית תפקידיה. מבני המשק, בתי הילדים, חדרי המגורים ואפילו חדר האוכל עברו למבנים חדשים וגדולים באזורים אחרים בקיבוץ. במקום להרוס את החצר הישנה החלטנו לשמר את החצר ולהקים בה מוזיאון שינציח את  היסטוריה שלנו לטובת הדורות הבאים.

ב1983- הונחה אבן הפינה להקמת המוזיאון והחל תהליך השחזור של החצר. חלק מהמבנים המקוריים של החצר נשמרו במצב טוב יחסית והם שופצו והותאמו לייעודם החדש. חדר האוכל הישן הוסב לחלל התצוגה המרכזי, בית האבן הפך לחדר הנצחה וגלריה. צריף המגורים שוחזר גם הוא ומייצג את  מגורים הדלים של חברי הקיבוץ באותם הימים. אסם התבואה נבנה מחדש והפך למוזיאון הלחם וגם המאפיה הראשונה נבנתה ושוחזרה מחדש.

ב1988- במעמד חיים הרצוג, נשיא המדינה דאז ויצחק נבון, שר החינוך לשעבר ומכובדים נוספים, נחנכה חצר הראשונים והפכה למוזיאון באופן רשמי.
ברבות השנים נוספו למוזיאון מתחמים ומבנים נוספים כמו מוזיאון הטרקטורים, סדנת שועלי לשימור מיכון חקלאי היסטורי, בית-בד וטחנת קמח בני למעלה מ-100 שנים. גם התצוגות עברו שינויים שהתאימו אותן למאה ה21- ועוד היד נטויה.
מספר המבקרים גדל עם השנים וכיום מגיעים אלינו מדי שנה עשרות אלפי תיירים, ילדים ומבוגרים, מכל קצוות הארץ והעולם, הזוכים בדרך זו לחוות מעט מן החוויה של ראשית ההתיישבות הקיבוצית וערכיה.

מוזמנים לבקר אותנו
שלכם, צוות חצר ראשונים עין שמר.

מעוניינים בפעילות מותאמת
אישית לקבוצה שלכם?
צרו קשר וניצור חוויה
משמעותית במיוחד עבורכם.

פעילויות נוספות שאולי יעניינו אותך: