טלויזיה וכתבות

טובית שפירא מתארחת בתוכנית יצירה מקומית בערוץ 2.

רן חדותי מדליק משואה בערב יום העצמאות תשע”ג בערוץ 10.

 

נהיה כולנו חלוצים וחלוצות
מאת אורלי גנוסר | מסע ישראלי

השיעור בהיסטוריה על עברן המפואר של עין שמר וגבעת עדה ריתק את הילדים. הדור הצעיר התנסה בטעימות מחיי המתיישבים הראשונים והתחבר לשורשים

רציתי לנוח. שבוע קשה עבר על כוחותינו ובטיול שעמד בפתח העדפתי להתארח ולשמוע סיפורים במקום לספר אותם. ארוזים היטב שמנו פעמינו לקיבוץ עין שמר. בחצר הישנה של הקיבוץ, המשחזרת את גלגוליו מאז 1913, נערכים סיורים מודרכים לכל המשפחה. הם משלבים סיפורים ואנקדוטות מראשית הדרך עם התנסות חווייתית בפעילות של פעם.

לחצ/י לקריאת הכתבה באתר המקור

 

שימור אתרים / החצר הישנה בעין שמר
מאת עופר רגב

אברהם לבזובסקי לא הפסיק לרגע להאמין כי במעבה האדמה השחונה של עין שמר טמונים מים. תגליתו הצילה את התושבים מוכי הצמא, ועין שמר היה לנווה פורח. ביקור במוזיאון “החצר הישנה”.

עמרי לא היה משלם כסף על מקום שאין בו מים!” צעק לעצמו בעל הפנים הרבועות שאחז בידו בספר התנ”ך וקרא בהטעמה את הפסוק: “וַיִּקֶן אֶת הָהָר שֹׁמְרוֹן מֵאֶת שֶׁמֶר בְּכִכְּרַיִם כָּסֶף” (מלכים א טז, פסוק כד). כתלמיד שקדן שינן לעצמו אברהם לבזובסקי את העלילה המתוארת בתנ”ך – הסיפור על המלך עמרי, אדם חזק וחסר מעצורים שרכש אדמה מאיש ששמו שמר. עמרי, שעל פי המסופר עשה מעשים רעים מאוד, לא האריך ימים על כס המלוכה. שמר, לעומת זאת, זכה לכך שההר שמכר ייקרא על שמו – “שומרון”, ואף לכך שבשוליו תוקם בשנת 1913 נקודת יישוב שתישא את שמו – “עין שמר”.

לחצ/י לקריאת הכתבה באתר המקור

 

אנו באנו: הקיבוץ חוגג יום-הולדת 100
מאת: הערוץ הראשון, יום רביעי, 31 במרץ 2010, 22:24

הפטנט הישראלי המקורי המכונה קיבוץ, חוגג 100 שנים. ותיקי התנועה הקיבוצית אומרים שהקיבוץ של היום כבר לא מה שהיה פעם.
קיבוצניקית: “הקיבוץ הפך מאנתרופולוגיה לארכיאולוגיה”.
mabatvideo
 לצפייה בכתבת הערוץ הראשון בוידאו, לחצ/י על תמונת הוידאו. הצפייה באתר וואלה.

 

מי הם ילדי הדור הראשון של הצברים הקיבוציים?
“ילדי השמש” – התרסקות החלום הקיבוצי וסיפורו של הדור הראשון של הצברים הקיבוציים, אשר היו אמורים לייצג את החזון ולהפוך לדור גאה אשר ישמש דוגמא לארץ כולה. בסרט קטעי ארכיון נדירים. בימוי: רן טל. ישראל, 2007. המשך

לחצ/י כאן לצפייה בסרט “ילדי השמש” באתר וואלה! תרבות.

 

מתוך “הילדים רוצים את זה” כתבה על החצר הישנה  |  09.09.12
מאת: יעל צמח-גרינשפון

בחצר הישנה בקיבוץ עין שמר תוכלו ליהנות מפעילויות חווייתיות מגוונות המיועדות למשפחות עם ילדים בכל הגילאים: סיור מודרך במוזיאון הכולל הקרנת סרט על ראשית ההתיישבות, המחשה באמצעות תצוגות שחזור מהתקופה והצגה בהשתתפות הילדים, נסיעה בטרקטור וברכבת אלונים, אפיית לחמניות במאפייה ועוד. בחגים מתקיימות פעילויות מיוחדות!

לחצ/י לקריאת הכתבה באתר המקור

 Connecting with Nature and Agriculture on First Fruits Festival
Written by Lee Rom   Photographer: Michael Hash  NTD News, Israel

May 25th, 2010

Venturing out into nature during the Shavuoth festival is a custom that traces back to ancient times. Back then, Jews who worked in agriculture used to bring their first fruits to the Temple in Jerusalem. This ceremony is called “Bikurim.”

Israelis who live in the city these days have a wonderful opportunity during Shavuot to get in touch with agriculture.

Kibbutz Ein Shemer is one of the places that invite people to celebrate springtime and experience agriculture first hand.

[Orit Inbar Granot, Visitor]:  “Here one can experience reaping the yield in the field, trampling and baking dough. Later on you prepare a garland and a basket with first fruits, and the children will raise them.”

 Read More

 

 Source: Inventing Our Life: Children in Kibbutzim from Tablet Magazine on Vimeo.