היסטוריה

רקע הסטורי, בשנת 1913 בחרו כמה מצעירי “השומר” (ארגון של צעירים שנוסד בשנת 1908 ומטרתו שמירה יהודית במושבות שבשומרון, יהודה ובגליל) להקים נקודת שמירה בפתחו המערבי של ואדי ערה, אשר תשמש גם כתחנת ביניים בין יהודה ובין העמק והגליל. הם ביקשו מקום במרחק של יום רכיבה מיהודה ומהעמק כאחד, והתיישבו בחירבת כרכור – ציבור עלוב של חושות ערביות על הדרך ההסטורית ממישור החוף לעמק יזרעאל.

התנאים הקשים – קדחת, מחסור במים (עד שנת 1935 הובאו המים בעגלה מכרכור), וריחוק מכל מקום יישוב – היו בעוכריהם של המתיישבים, ועד שנת 1927, שנת בואם של אנשי “השומר הצעיר”, התחלפו תדיר הקבוצות במקום.

בשנת 1917 התיישבו כאן עשרה חברים מקבוצת “אחדות”. הם התגוררו בשני צריפים ואורווה ,עיבדו 500 דונם קרקע ,והיו להם 20 בהמות עבודה ושמירה. בשנת 1921 , לאחר מלחמת-העולם הראשונה וכיבוש הארץ על-ידי האנגלים, נבנתה החצר המבוצרת ששיטחה 4 דונם, בידי פלוגת בונים מראש העין, אנשי גדוד העבודה.

החצר הוקפה חומת אבן בגובה 2 מטר עם חרכי ירייה, שער ברזל גדול ובית קומותיים מאבן, שנועד להכיל את אנשי המקום בעת צרה. הבית נבנה לפי סגנון הבנייה הכפרית בדרום צרפת מסוף המאה הי”ט. גם אנשי גדוד העבודה לא אצרו כוח להחזיק במקום, והוא נעזב בפעם השנייה.

בשנת 1927  עברו אליו ראשוני החלוצים של “השומר הצעיר” מפולין, אנשי קיבוץ עין-גנים שליד פתח-תקווה והמתינו לתורם לעלות על הקרקע. שנה זו נחשבת לתאריך עלייתו על הקרקע של הקיבוץ. בראשית שנות ה 30 הצטרף אליהם גרעין “שומריה.”

חיי הקבוצה היו קשים מנשוא ואף אירע כי 80 מתוך 100 אנשיה חלו בקדחת. בשנת 1934 חוברה החצר  לרשת החשמל, ורק בשנת 1935 נמצאו בה מים רבים שגרמו למהפך בהתפתחות המשק ובניית מגדל המים במקום. ב 1938 נרצחו מן המערב שנייים משומרי המקום בהתקפת כנופייה ערבית. במלחמת העולם השניה היה במקום בסיס גדול של הצבא הבריטי. קיבוץ עין-שמר גדל והתפתח וכיום הוא מונה למעלה מ 400 חברים ומשק גדול ומפותח .

מה מקור השם “עין שמר”?
החברים הראשונים שבאו לעין-שמר חיו שנתיים קודם לכן בעין-גנים אשר בפתח-תקווה. זהו אחד המקורות למילה ‘עין’, מקור נוסף הם המים שנמצאו בשלב מאוחר יותר בעין-שמר .המילה ‘שמר’ מקורות רבים לה: שמר מלך שומרון העתיקה.
שולי הר שומרון אשר קיבוץ עין-שמר יושב למרגלותיהם. השורש ש.מ.ר אשר נמצא בשם “שומריה”, שמו של אחד הגרעינים הראשונים אשר הקימו את עין-שמר, וב”שומר הצעיר” – התנועה המישבת של הקיבוץ .

החצר הישנה נשמרה כמעט בשלמותה בשנת 1983 הוחל בשחזורה המדוייק. המבנים המקוריים של החצר נשמרו רובם בצורתם המקורית. חלקם שופצו ותכנונם הפנימי הותאם ליעודם החדש: חדר-האוכל הישן ובו תצוגה על קורות הנקודה ואנשיה, פינת חי וצומח של האיזור הכוללת בעלי-חיים שנכחדו מהאיזור, סרט אור-קולי המציג את תולדות המקום, מראשיתו ועד היום. בחצר  פועלות ומשקשקות באר משוחזרת ומכונות חקלאיות כאילו אלו ימי ראשית הקיבוץ. בצריף מגורים מראשית הקיבוץ שוחזרו חדר מגורים, חדר עבודה ובית ילדים על כל הפרטים האופיינים לתקופה.

סככת המכונות ובה תצוגה של כלים ומכונות חקלאיות מתקופות שונות, שניתן להפעילן ולהדגים את דרך עבודתן ולעמוד על ההבדלים ביניהן. “סקוורות” – אסם תבואה המורכב משמונה חביות ענק ועליהן צריף עץ. בחלל האסם תצוגה של החקלאות העתיקה והמודרנית. בצריף העץ תצוגה של כלים לעיבוד התוצרת (רפת, דיר וכד’). חומת האבן סוגרת על החצר.